Czas teraźniejszy - Präsens |
![]() |
![]() |
![]() |
Czas teraźniejszy - Präsens
Czas Präsens jest stosowany najczęściej do: 1. wyrażania pewnego stanu rzeczy a także czynności która trwa w momencie mówienie np: Es ist kalt – Jest zimno Er trinkt Kaffee – On piję kawę Seine Tochter studiert in Berlin – Jego córka studiuje w Berlinie
Co ciekawe czasem Präsens możemy wyrazić pewien stan rzeczy rozpoczęty w przeszłości, który jednak nadal trwa np.: Er arbeitet seit 3 Jahren in dieser Firma – On pracuje od trzech lat w tej firmie 2. wyrażania przyszłości: Jednak jeżeli chcemy wyrazić jakieś zdarzenie które dopiero się wydarzy musimy w zdaniu umieścić okoliczniki czasu. Są to na przykład "morgen" (jutro) "In einer Woche" (za tydzień) "In zehn Minuten" (Za dziesięć minut) Kilka przykładowych zdań: In einer Woche fahre ich nach Krakau – Za tydzień pojadę do Krakowa Ich gehe morgen zu dir – Jutro do ciebie przyjdę 3. wyrażania ogólnie przyjętych prawd i przysłów: Hunde bellen und Katzen miauen – Psy szczekają a koty miałczą Die Erde dreht sich – Ziemia obraca się Aller Anfang ist schwer – Pierwsze koty za płoty 4. wyrażania przypuszczenia: Er ist vermutlich zu Hause – On prawdopodobnie jest w domu Er ruft vermutlich morgen an – Zadzwoni prawdopodobnie jutro Teraz chciałbym wyjaśnić jak odmieniają się czasowniki w czasie Präsens.
Na początek omówimy sobie kilka czasowników regularnych (słabych) takich jak np. kommen – pochodzić, przychodzić. Aby odmienić czasownik odcinamy końcówkę -en i dodajemy następujące końcówki w poszczególnych osobach, które zostały oznaczone kolorem w poniższej tabeli.
Inny czasownik regularny to np. singen – śpiewać
Ważna uwaga dotyczy czasowników regularnych: Jeżeli temat czasownika kończy się na –t, -d, (wart-en, antwort-en) lub –ffn, –chn, –tm (öffn--en, rechn-en, atm-en), wówczas takie czasowniki w 2. osobie liczby pojedynczej i mnogiej oraz w 3. osobie liczby pojedynczej otrzymują dodatkowo końcówkę –e. Dla przykładu podam odmianę czasownika arbeiten – pracować:
Teraz opiszę jak wygląda odmiana czasowników nieregularnych (mocnych). Nieregularność ich polega na tym że podczas odmiany zmieniają się ich samogłoski rdzenne w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej. Np. e zmienia się na i albo i na ie oraz a na ä. Do takich czasowników należą helfen – pomagać, sprechen – mówić, nehmen – brać, lesen – czytać, sehen – widzieć.
Należy pamiętać o dwóch czasownikach, które odmieniają się całkiem inaczej niż regularne i nieregularne. Chodzi tutaj o:
haben – mieć
sein – być
{jcomments on} |